Video right

Intervjuji

Katja Fain: Po maminih stopinjah

Moj dolgoročni cilj je, da bi osvojila kolajne na Evropskih in Svetovnih prvenstvih ter tudi na olimpijskih igrah

Maruša Mišmaš: Ko se odločiš, te nič ne ustavi

To je vodilo vrhunske mlade perspektivne atletinje Maruše Mišmaš, državne rekorderke v disciplini 3.000 m v teku čez zapreke in Hervisove ambasadorke. Pravzaprav gre za neusmiljeno dejstvo, ki na neprizanesljiv način predstavi resnico, obenem pa ohrabri vsakogar, ki ima sanje in voljo, da hodi po poti k cilju. Ne - ni lahke poti do velike zmage, ni bližnjic; je pa trda pot, ki je posledica tvoje odločitve.

Slavko Vinčič: Messi in Ronaldo brez privilegijev

Messi in Ronaldo brez privilegijev

Z najuspešnejšim mariborskim sodnikom smo se pogovarjali o poklicu, ki je privilegij, a hkrati tudi precej nehvaležno opravilo

21 november 2018

1. MNZ Maribor: Pregled 14. kola

Tekmovanje v 1.MNZ Maribor se je nadaljevalo s 14. kolom, ki že šteje v pomladanski del tekmovanja in je bil tudi hkrati zadnji v tem koledarskem letu. Derbi kroga se je igral v Dobrovcih, kjer so domači strli jesenske prvake Brunšvik in omogočili Staršam, da z zmago proti Rošnji, pred zimskim odmorom, spet zasedejo vrh tablice. Korotan in Rače sta v borbi za tretje mesto remizirala, Duplek je plačal davek dolgega tekmovanja, saj je zaradi poškodb in kartonov komaj sestavil moštvo in doma izgubil od Lenarta. Akumulator je pričakovano zabeležil visoko zmago v Cerkvenjaku, malečnik je zmagal petič zapored, Marles hiše pa so izgubile doma proti Peci.

Na sliki: Nogometaši Dobrovc so v derbiju proti Brunšviku dosegli pomembno zmago.

Derbi kroga smo gledali v Dobrovcih, kjer je gostovalo moštvo Brunšvika, jesenski prvak 1. MNZ. Domači so v odlični formi pričakali tekmo, saj so v treh krogih dosegli kar 13 golov in so za priključitev vrhu potrebovali zmago. Trener gostov Voglar je spet imel težave pri sestavi moštva, saj je dolga jesen terjala svoj davek in je moral na klop spet posaditi tudi veterana Plavšiča. Derbi je upravičil pričakovanja saj smo gledali tekmo polno tempa, priložnosti in lepih potez. Za prvi dvig temperature je poskrbel Kajtazi, ki je po slabem posredovanju Frangeža neoviran streljal z desne strani, vendar z njegovim slabim strelom vratar Šlebinger ni imel težav. V 11. minuti pa vodstvo gostov, Fragež je podal z leve strani, Kočar je žogo podaljšal do Bohla na drugo vratnico, ta pa je iz prve lepo zadel nasprotni kot Plojevih vrat. Naslednjo priložnost so spet imeli gostje, Ekart je močno streljal iz roba 16-meterskega prostora iz desne strani, vendar se Ploj ni dal presenetiti. V 26. minuti kot za domače, podaja na drugo vratnico kjer jo sprejme Baraktaraj, jo poda pred vrata, kjer pa nikomur od domačih napadalcev ni uspelo žoge poslati za hrbet Šlebingerja. Malo kasneje spet agilni Bajraktaj, lepo zaposli Pipenbaherja, ta pa je povsem neoviran zgreši žogo. Gostje so imeli izredno priložnost za povišanje rezultata, ko je Milotinović dobro izvedel prosti strel iz leve strani, vratar Ploj je bil mnenja da bo žago preletela gol, vendar je udarila v prečnik in se odbila nazaj v igrišče. V 42. minuti pa izenačenje, prosti strel je na desni strani izvajal Krivec, v kazenskem prostoru je slabo posredoval Perkovič in 'darilo' je v gol spremenil Oblonšek. Za konec polčasa nova velika priložnost za Brunšvik, Bohl je z desne strani poslal lep predložek pred vrata, kjer Ekart, z glavo, z vsega dveh metrov strelja preko gola. Drugi polčas so bolje začeli varovanci trenerja Smodiča, najprej je Bajraktaraj z predložkom z desne strani lepo zaposlil Pipenbaherja, ki pa je, na presenečenje vseh, z treh metrov z glavo strelja preko gola. Naslednjo priložnost pa Pipenbaher ni zapravil, na desni strani je lepo preigraval Pintarič, podal pred gol, kjer je bil Pipenbaher hitrejši od domačih branilcev in poslal žogo v mrežo za vodstvo in veliko veselje med privržencih domačih. Hitro so odgovorili gostje, potem ko se je Kočar otresel obrambnih igralcev in lepo podal pred gol, kjer je bil Bohl, vendar je žoga napadalca Brunšvika presenetila in se od glave odbila stran od gola. Proti koncu tekme so pobudo prevzeli domači igralci, predvsem so, kot celotno tekmo, dobro kombinirali po desni strani. najprej je Bajraktaraj z dobrim predložkom  na 11-metrih zaposlil Pipenbaherja, ta je dobro streljal vendar bil za malo nenatančnem, potem pa je lepo preigraval Pintarič, podal na desno proti osamljenemu Pipenbaherju, ta je žogo popeljal v kazenski prostor, odlično zavrnil Krivecu, ki je spretno preigral Šlambergerja in žogo zabil v zgornji levi kot vratarja Šlebingerja za končnih 3:1 in zasluženo zmago Dobrovc, ki so se z to zmago vključile v enakopraven boj za prvaka, saj zaostajajo za Brunšvikom 3 in za Staršami 5 točk.

Po porazu v Dobrovcih so nogometaši Pece, na drugem zaporednem gostovanju, v Limbušu premagali domače Marles hiše z 1:3. Prvo veliko priložnost na tekmi so imeli domačini v 5. minuti, a žoga ni končala za hrbtom gostujočega vratarja Kreuha. V 22. minuti je Peca prišla do vodstva, Obretana so domači branilci na nepravilen način zaustavili v kazenskem prostoru, Pečovnik pa je iz enajstmetrovke ukanil Arzenška za 0:1. Ista igralca sta bila v glavni vlogi tudi štiri minute kasneje, ko je na desni strani Obretan požrtvovalno ohranil žogo v igri, jo zavrnil na drugo vratnico, tam pa jo je ''iz prve'' v gol pospravil Pečovnik. Marles hiše so do nove priložnosti prišle v 33. minuti, ko se Črnjani niso uspeli dogovoriti, kdo bo žogo izbil iz nevarne cone in iz bližine Štruklju ni bilo težko zadeti za rezultat polčasa 1:2. Drugi polčas je potekal podobno kot prvi, prvo priložnost za zadetek pa je v 60. minuti zapravil Radivojevič. Limbušani so v drugem polčasu nekajkrat nevarno zapretili, najprej v 62. minuti preko B. Dobaja,  v 79. minuti, pa verjetno še danes ne vejo, kako jim iz bližine ni uspelo izenačiti. In kot je to v nogometu v navadi, je kazen prišla v 90. minuti, ko je rezervist Vikalo prestregel žogo, jo podal do Fortina, ta pa je sam krenil proti domačemu golu in s strelom med nogama premagal domačega vratarja in postavil končni rezultat tekme.

Akumulator je gostoval pri Cerkvenjaku in je želel, po dobri predstavi v Staršah, zmagati za mirnejši zimski spanec. Na začetku tekme sta bila tekmeca enakovredna, nato pa so gostje prevzeli pobudo in predvsem preko Zavolavška, na desni strani, prebijali domačo obrambo in tako je, v 10. minuti, po enem izmed prodorov, slednji lepo podal do Lasnika, ta pa je z diagonalnim strelom popeljal goste v vodstvo. Po golu so Mežičani še naprej pustvarjali priložnostii, a sta bila Denša in kasneje Zavolavšek, pred domačimi vrati premalo odločna. V 31. minuti pa je Denša po podaji iz kota najvišje skočil in z strelom z glavo premagal vratarja Lorenčiča. Le tri minute kasneje je bilo že 3:0, Lasnik je lepo zaposlil Jurajo, ta pa je z strelom v dolgi kot matiral domačega vratarja in dosegel prvi gol v tej sezoni. Cerkvenjak si v prvem polčasu ni priigral priložnosti in tako so igralci Akumulatorja na odmor odšli z visoko prednostjo. Začetek drugega polčasa je takoj postregel z golom, v 48. minuti je Juraja drugič premagal Lorenčiča, tudi tokrat z strelom v daljši kot. Tudi po četrtem zadetku gostje niso popuščali, najlepšo priložnost je zapravil Arl, ko je iz bližine žogo poslal daleč v osrčje Kadrencov, ki se raztezajo po vzhodni strani Cerkvenjaka. V 66. minuti pa je na svoj račun prišel tudi agilni Zavolovšek, po podaji Juraje je ostal sam na drugi vratnici in neoviran zadel za 0:5. V zaključku tekme je gostom koncentracija popustila in domači so začutili priložnost za zadetek, katerega so v 80. minuti tudi dosegli, potem ko  je Denšo žoga v kazenskem prostoru zadela v roko, je Veselič pokazal na najstrožjo kazen, zanesljiv izvajalec pa je bil Druzovič, žogo je poslal v desni kot Boštjana. Do konca tekme je do lepe priložnosti prišel še Gregelj, lepo streljal iz roba kazenskega prostora, a se je z še lepšo obrambo izkazal Lorenčič.

Rače so po porazu v Malečniku še enkrat gostovale, tokrat na Prevaljah pri Korotanu. Gostje so na Koroško odpotovali samo z 12 igralci, saj so jih do dobra zdesetkale poškodbe. Kljub temu so se z dobro organizirano in borbeno igro dobro zoperstavili domačinu, osredotočili so se na branjenje svojega gola in prežali na protinapade. Domači so si sicer v prvem polčasu pripravili nekaj priložnosti, vendar je bil vselej na mestu odlični vratar gostov Koren. So pa varovanci trenerja Hrženjaka ob prvem resnejšem prečkanju sredine povedli. V 43. minuti je Simonič z diagonalno podajo lepo zaposlil Dvoršak-Špeharja in ta priložnosti ni zapravil in popeljal goste v vodstvo z 1:0. V drugi polčas so oboji vstopili z veliko energije, domači so iskali izenačenje, gostje pa so se agresivno branili, vendar je njihova zbranost popustila v 47. minuti, ko je po visoki globinski podaji, ob pomoči vratnice, zadel domači 'topnik' Triplat. Po izenačenju so gostje vzpostavili navidezno ravnotežje v igri, varovanci trenerja Podvinskega pa so zaradi agresivne igre gostov postajali vedno bolj nervozni. V takšni igri si nobena od ekip ni priigrala resnejših priložnosti in delitev točk je najpravičnejši rezultat tega derbija.

Sosedski derbi smo gledali v Staršah, kjer je pred okoli 100 gledalci gostovala Rošnja Loka. Kljub temu, da so gostje trdo zasidrani na zadnjem mestu, je bilo pričakovati da bodo drago prodali svojo kožo. Varovanci trenerja Kopšeta so v 21. minuti poskrbeli za zaskrbljenost na tribunah, saj so preko Podbrežnika povedli. Domači so po golu pritisnili na gol Robnika in v le dveh minutah jim je uspelo rezultat preobrniti. Za izenačenje je v 31. minuti poskrbel Gerečnik, le minuto kasneje pa je za veselje domačih poskrbel še Sel in postavil rezultat polčasa. V nadaljevanju smo gledali borbeno tekmi in odločitev tekme v 4 minutah. Najprej je na veliko veselje gostov Podbrežnik z svojim drugim golom v 60. minuti izid izenačil, potem pa smo videli enako sliko kot v prvem polčasu. Najprej je v 62. minuti Gerečnik spet povedel domače v vodstvo, le dve minuti kasneje pa je z 'hattricom' poskrbel za 4:2. Do konca tekme so domači v 73. minuti, ko je zadel Habit, le še potrdili zmago in vnovični skok na prvo mesto na katerem bodo prezimili.

Duplek je ekipa, ki bo jim predčasen premor najbolj koristil, saj so za tekmo z Lenartom komaj nabrali 11 igralcev, iz prvega moštva je manjkalo kar pet igralcev (poškodbe, kartoni). Seveda je takšno stanje domače ekipe izkoristil izkušeni Lenart in tekmo začel poletno in si v 14. minuti, po igranju Lukiča z roko, priigral 11-metrovko, ki jo je izkoristil Marko. V nadaljevanju polčasa so si gostje priigrali kar nekaj priložnosti za povišanje rezultata, na drugi strani si domačin ni ustvaril niti ene priložnosti. Drugi polčas pa je prinesel povsem drugo sliko, domači so pritisnili in želeli zadeti, vendar pa so gostje, v 57. minuti, iz prostega strela vodstvo povišali na 2:0. Nato so v 83. minuti gostje ostali brez Ploja, ki je dobil drugi rumeni karton in domači so začutili svojo priložnost, ki je prišla v 86. minuti, ko so gostje storili prekršek v kazenskem prostoru, sodnik Lackovič pa je pokazal na belo točko, uspešen izvajalec je bil Isufi. Po golu pa smo bili priča pravi drami, gostje so skrili žogo, nastala je gneča in eden od igralcev Lenarta je padel kot pokošen, epilog, rdeči karton veteranu Simoniču in rezervistu Orniku, ki je protestiral iz klopi. Ko so se strasti umirile, so domači napadli in si priigrali kar nekaj priložnosti za izenačenje, vendar je v zadnji minuti, po kotu domačih, pri katerem je v gostujoči kazenski prostor odšel tudi domači vratar Potpara, iz protinapada Brumen dosegel zadetek in gostje so potrdili pomembno zmago za mirnejši zimski spanec.

Malečnik v zadnjih petih krogih melje vse pred seboj, tokrat je doma gostil Marjeto, ki je v zaključku jesenskega dela izgubila formo in drsi po lestvici. V Športnem parku Berl so spet organizirali srečelov in pripravili dobro kapljico za obiskovalce, glavni posladek pa se je dogajal na igrišču. Prvi polčas je minil v pobudi domačina, a tudi gostje niso bili nenevarne, a mreže so ostale nedotaknjen, glavno dogajanje se je odvilo v drugem polčasu. Takoj na začetku so v 47. minuti gostje povedli, zadel je Lenart. Po golu so domači pritisnili na gol Cvetiča in v 59. minuti prišli do tako želenega gola za izenačenje, strelec je bil Ulbin. V 79. minuti pa se je zgodil najverjetneje prelomni trenutek tekme. Sodnik Novarlič je pokazal rdeči karton in pot v slačilnico gostujočemu igralcu Cvetiču. Številčno oslabljeni gostje so se osredotočili na branjenje gola, vendar jim je to uspevalo samo do 83. minute, ko je Habuš popeljal domačine v vodstvo. Za potrditev zmage je v sodnikovem podaljšku gol dosegel rezervist Miloševič in tako popeljal mlado ekipo Malečnika na peto mesto na tabeli, kar je lepo izhodišče pred nadaljevanjem prvenstva, saj jih do tretjega mesta ločijo le tri točke.